Čajové pečivo připravujeme většinou z hladké mouky, pro některé druhy je však vhodná i mouka hrubá. Dále používáme máslo nebo umělý tuk, práškový cukr, žloutky nebo vajíčka. Z tekutin přidáváme mléko, smetanu, rum nebo černou kávu. K úpravě chuti můžeme použít mleté ořechy nebo mandle, čokoládu, kakao, kokosovou moučku a mák. Přidáváme-li kypřící prášek, rozmícháme ho v mouce a mouku s práškovým cukrem prosejeme na desku. Prosetou mouku s máslem, vejci a tekutinou zpracujeme nožem. Získanou hmotu vymísíme rukou na hladké těsto, které rozválíme na sílu 3 milimetrů. Formičkami vykrojíme rozmanité tvary.
Z čajového těsta můžeme také vypracovat tenké protáhlé válečky, z nichž pak tvarujeme preclíky. Před pečením je potřeme rozšlehaným vejcem a ozdobíme celými nebo sekanými ořechy, oříšky, případně mandlemi.
Čajové pečivo můžeme polévat různými polevami a plnit nádivkami nebo marmeládou. Jestliže povrch pečiva upravujeme polevou, nepotíráme je před pečením vejcem.
Med je vhodnou surovinou k přípravě chutných moučníků, perníků. Abychom vyhověli různým chuťovým nárokům, můžeme přidat do těsta mletou skořici, hřebíček, anýz, fenykl, citronovou a pomerančovou kůru. Těsto připravujeme mísením nebo mícháním. Z hotového těsta vykrajujeme různé tvary a pečeme na vymaštěném plechu v dobře vyhřáté troubě. Po zapečení oheň zmírníme. Mísené těsto musí být tuhé a dobře vypracované. Po vypracování je, necháme na desce několik hodin odpočívat. Míchané řídké těsto naléváme do vymaštěných a moukou vysypaných chlebíčkových forem a hned pečeme.
Mezi čajové pečivo řadíme různé sněhové pečivo, např. pusinky, které připravujeme z ušlehaných bílků a různých přísad – kokosové moučky, ořechů, mandlí, máku apod. Některé čajové pečivo můžeme plnit různými nádivkami nebo šlehačkou.
Také některé moučníky z odpalovaného těsta řadíme mezi čajové pečivo. Tento druh těsta připravujeme z mléka (nebo vody), do kterého přidáváme trochu soli a másla. Směs uvedeme do varu a přisypeme do ní hrubou mouku. Tvořící se těsto musíme rychle míchat, aby bylo husté a hladké. Mícháme je na mírném ohni tak dlouho, až se začne oddělovat od hrnce a vařečky. Potom je necháme vychladnout a za stálého míchání přidáváme po jednom vejci. Správně vypracované těsto musí být lesklé a husté. Takto připravené těsto vložíme do plátěného pytlíku se širší trubičkou a tlakem formujeme na dobře vymaštěný plech věnečky, banány a jiné tvary. Povrch potřeme rozšlehaným vejcem, jestliže nepoužijeme polevy. Pečeme v horké troubě a při dopékání oheň zmírníme. Troubu zbytečně neotvíráme. Upečený moučník má být na povrchu růžový a uvnitř suchý. Celý postup ukončíme rozřezáním moučníku a jeho naplněním různými krémy nebo šlehačkou.